Największe gwiazdy Disco lat 80.

Disco to gatunek muzyki popularnej będący rodzajem rytmicznej muzyki tanecznej. Okres jego największej popularności przypadł na drugą połowę lat siedemdziesiątych XX wieku. Z europejskiej odmiany Disco klasycznego wywodzi się także popularne w latach 80. Italo Disco, gatunek muzyki tworzonej przez artystów o włoskich korzeniach, jednak działających głównie w Niemczech. Oba gatunki wzajemnie się przenikają, jednak każdy ma swoje odrębne cechy. Łączy je dyskotekowy rytm i elektroniczne brzmienie. Zarówno klasyczne Disco, jak i jego odmiana z lat 80. kojarzona z Italią, mają swoich zagorzałych fanów po dziś dzień. Wśród przebojów istnieją takie, które do dziś stanowią absolutną i niepodważalną klasykę dla fanów muzyki dyskotekowej.

Największe przeboje Disco na muzycznych składankach

Najpopularniejsze przeboje muzyki dyskotekowej znajdziemy przede wszystkim na składankach Zyx Italo Disco, firmy będącej wyłącznym przedstawicielem niemieckiej wytworni płytowej ZYX w Polsce. Wytwórnia ZYX Music została założona przez Bernharda Mikulskiego w 1971 roku i była jedną z najpopularniejszych wytwórni płytowych lat osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych specjalizującą się przede wszystkim w muzyce muzyce disco, dance oraz house.

Jakie utwory przewijają się na składankach muzyki dyskotekowej? Wybrani wykonawcy, choć dawno zeszli z list przebojów, wśród fanów nadal są numerem jeden – rozpoznawalni, nuceni pod nosem, zawsze na topie.

Savage – Tylko Ty

Znany z przeboju Only You Savage – a właściwie Roberto Zanetti – jest niepodważalnym królem muzyki Disco. Przedstawiciel nurtu Italo Disco oraz Euro Dance, producent muzyczny oraz kompozytor stworzył przeboje takie jak Don’t Cry Tonight, Radio, Love Again, Tonight czy Goodbye. Znany też jako producent muzyczny pod pseudonimem Robyx, artysta zaczął swoją muzyczną karierę wraz z z zespołem Taxi, w którym gitarzystą był Zucchero. Jego muzyka to połączenie chwytliwej melodii i dyskotekowego rytmu z klimatem tanecznego popu lat 80. Jego singiel Only you jest do dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych nagrań Italo Disco.

CC Catch – królowa dyskotekowej nocy

Caroline Catherina ‘Caro’ Müller znana jako C.C. Catch to niemiecka piosenkarka holenderskiego pochodzenia, najbardziej znana z przebojów takich jak I Can Lose My Heart Tonight czy Strangers By Night. Przedstawicielka gatunków Euro Disco, Synth Pop, Euro Dance oraz Pop, popularna przede wszystkim w drugiej połowie lat 80. Jej rytmiczne przeboje do dzisiaj królują na wielu parkietach i stanowią nieodłączny element składanek Disco.

Ottawan – D.I.S.C.O. przez duże „D”

Kto tak przeliteruje nazwę Disco jak wokaliści zespołu Ottawan? Wykonawcy przeboju D.I.S.C.O. podbili parkiety i listy przebojów w 1980 roku, nie schodząc z rankingów przez 18 tygodni. Wylansowali również przeboje takie jak Hands Up, You're OK, Doudou La Rumba czy Crazy Music. W skład zespołu wchodzili Jean Patrick (Baptiste) i Annette, a założycielami i producentami grupy byli Daniel Vangarde oraz Jean Kluger.

Saragossa Band – taniec w rytmie Agadou

Zespół muzyczny grający muzykę taneczną zaliczaną do gatunku Euro Disco, a także Disco oraz Pop zasłynął przede wszystkim ze skocznych przebojów Zabadak i Agadou. Egzotyczny letni klimat ich energetycznej muzyki porywał na parkiety setki fanów muzyki dyskotekowej w latach 80. i nie tylko. Orientalnie brzmiące teksty, proste skoczne melodie oraz gorące rytmy są tym, co wyróżnia muzykę zespołu z Monachium.

Fancy – nieśmiertelne Flames Of Love

Kto nie słyszał Flames Of Love, ten chyba nigdy nie wychodził z domu! Przebój do dziś rozbrzmiewa w dyskotekach, pubach i barach, w popularnych stacjach radiowych i nie tylko. To jeden z najpopularniejszych utworów muzyki dyskotekowej wszech czasów. Zawdzięczamy go niemieckiemu piosenkarzowi znanemu jako Fancy. Manfred Alois Segieth, bo tak w rzeczywistości nazwy się artysta, wylansował również hity takie jak Slice Me Nice, Lady of Ice czy Bolero. Artysta jest przedstawicielem nurtu Euro Disco.

Oprócz artystów, którzy tworzyli chwytliwe melodie niemal taśmowo, w erze Disco i Italo Disco pojawiały się gwiazdy jednego przeboju. Utwory takie jak Felicita (Al Bano & Romina Power), Vamos A La Playa (Righeira ), Balla Balla (Francesco Napoli), Mamma Maria (Ricchi e Poveri), Tornero (I Santo California) to niepodważalne klasyki, bez których trudno wyobrazić sobie muzyczną kolekcję fana Disco. Wprowadzając się w klimat lat 70. i 80., można śmiało sięgnąć po jedną z gotowych składanek muzycznych zawierających przeboje, które przenoszą w czasie, poprawiają nastrój i porywają do tańca po dziś dzień.

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies, a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).